Oldalak

2020. május 25., hétfő

Vizitre itt vagyok


Nagymama egyre csak fogyott, napról-napra soványabb lett.
- Fáj valamid? – kérdezte a lánya.
- I hob nichts, nincs semmi bajom – mondta ingerülten, mert az idegeire ment az állandó kérdezősködés. Amíg piacozni tudok a Szeölivel – a sógornőjével –, addig, higgyétek el, nincs semmi bajom!

Nagymama és Szeöli hetente két-három alkalommal Budapestre utaztak piacozni. A virágszezon a hóvirággal kezdődött, majd jött a nárcisz, az aranyeső, a csillagvirág, a tulipán, a gyöngyvirág, az orgona, és nagymama kedvence, a májusi kertek királynéja, a pünkösdirózsa. A kertje tele volt ezzel a pazar színvilágú, illatos, nagyfejű rózsával.
- A pünkösdirózsa nemcsak a legszebb virág, de a legjobb üzlet is! – mondta  többször. 

Este megkötötték a csokrokat, amelyeket a hajnali indulásig vizes vödrökben tároltak a pincében. A virágok teleszívták magukat vízzel, így másnap délig víz nélkül is kitartottak, nem hervadtak el. Mivel nem nyílott annyi virág a kertben, hogy azzal megérje a városba utazni, a hajnali vonattal először a Bosnyák téri nagybani piacra mentek. Ott vettek még két kosárnyi virágot. Mire a város felébredt, ők már a Blaha Lujza téri aluljáróban, vagy fent a buszmegállókban árulták a portékájukat.

Nagymama és Szeöli elválaszthatatlanok voltak. Ha az egyik eladta a sajátját, besegített a másiknak. Amikor végeztek, vettek az ABC-ben egy kiflit és 10 dkg párizsit, leültek egy padra, és jóízűen megették. De az utóbbi időben már a parizer sem ízlett neki.

Mivel tovább fogyott, a lánya elvitte az orvoshoz.
- Rézi néni, beutalom a Rókus kórházba, ott majd kivizsgálják!
- De csak a pünkösdirózsa után megyek! – kötötte az ebet a karóhoz nagymama. A doktornő viszont kérlelhetetlen maradt, így nagymama bement a Rókusba. Soha nem volt még kórházban, háziorvosnál is csupán kétszer az életében: egyszer a papa halotti papírjaiért, és most. Sosem volt még nőgyógyásznál, mind az öt gyerekét otthon, bábaasszony segítségével hozta világra.
- Vetkőzzön le, kérem! – mondta a nővérke.
- Woz szül i moche? Mit csináljak? – értetlenkedett.
- Vegye le az alsóneműjét – fogalmazott most már egyértelműbben a nővér.
- Szauwoz hob i ned! Ilyesmit én nem hordok.
A lánya, aki elkísérte, majd elsüllyedt szégyenében. Előző este nagymama lelkére kötötte, hogy most az egyszer vegyen fel alsóneműt.

- Ha ez a vacak rajtam van, úgy érzem, mintha megfulladnék. Így legalább gyorsabban végeztünk! – ezzel lezárta az ügyet.



További vizsgálatokra bent tartották a kórházban. A kórterem ablakából pont a Blaha Lujza térre látott. Korán kelő ember volt, hatkor már megmosakodva, haját kontyba fogva állt az ablaknál, és nézte a reggeli forgatagot. Egyszercsak mit lát?  Ott áll Szeöli a virágjaival!

- Ti mocht itzt mit ti Pfingstnrauzn á kuads Gscheft und i muaz to haucke! Most jó üzletet csinál a  pünkösdirózsával, nekem meg itt kell ülnöm! – állapította meg nem kis irígységgel nagymama.



A reggeli vizit után a főorvos fülébe súgta:

- Herr Toukter, holnap hajnalban kimennék a Bosnyákra, vennék rózsákat, itt a Blahán eladnám, és vizitre már itt vagyok. Köty, i kau ké? Ugye mehetek? – könyörgő tekintetét a doktorra szegezte. A főorvos hallott már egyet s mást az életében, de ilyen kéréssel még nem találkozott. Elképedve rázta a fejét és hümmögött.



A másnapi nagyvizitkor nagymama az utolsó pillanatban ugrott be az ágyába. Jöttek az orvosok.

- Hogy van, Nick néni? – kérdezte a professzor úr, miközben a beteglapját tanulmányozta - Csak nem fázik?

- Én? Nem, dehogy.

- Akkor miért van kendőben?

A mama bosszankodott magában, hogy lehetett ilyen feledékeny. De nem dughatta ki a takaró alól a kezét, mert azonnal meglátnák, hogy utcai ruhában van. Csurgott róla a verejték, de a vizit végéig meg sem mert moccanni.



Az orvosok gyógyulást kívántak a betegeknek, és kimentek. A főorvos az ajtóból visszafordult:

- Nem hittem Nick néni, hogy maga ezt komolyan gondolja. Most az egyszer szerencséje volt. De ne jöjjön nekem holnap egy újabb ötlettel! És a cipőjét is vegye le!
 

Köszönet a vörösvári Nick Krisztinek nagymamája anekdotájáért


Köszönet Milbich Tamásnak, aki a virágot áruló sváb néni fotóját a rendelkezésünkre bocsátotta.